معرفی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ائتلاف جهانی بیماریهای غیر واگیرچیست؟

ائتلاف جهانی بیماری های غیر واگیر شبکه ای از ۲۰۰۰ سازمان جامعه مدنی در بیش از ۱۷۰ کشور است که بعنوان یک مجموعه جهانی برای مبارزه هماهنگ وبا یک سیاست مشترک در برابر بیماری های غیر واگیر و ترویج پیشگیری از مرگ و میرهای نابهنگام که در اثر این بیماری های پیش می اید، همکاری می کنند.

اهداف بلند مدت NCD جهانی

 1. تامین برنامه های ملی مبارزه با NCD برای همه مردم
 2. تحقق جهان بدون دخانیات
 3. بهبود سبک زندگی مردم
 4. تقویت سیستم های بهداشتی
 5. دسترسی جهانی به دارو های با کیفیت مقرون به صرفه و تکنولوژی مناسب
 6. عایت حقوق بشر برای افراد مبتلا به بیماری های غیر واگیر
   

ائتلاف بیماری های غیر واگیر با استفاده از حمایت و اطلاع رسانی هدفمند تلاش می نماید تا بیماری های غیر واگیررا به عنوان یکی از علل اصلی فقر، و مانع جدی توسعه بعنوان یک ضرورت جهانی شناخته شود.و به همین دلیل است که با همکاری با طیف وسیعی از همکاران و سازمان ها و با یک صدای واحد در نشست های بین المللی شرکت می نماید و با تهیه یک برنامه عملیاتی مشترک و برگزاری کار گروهای تخصصی در انجام طیف وسیعی از موضوعات بنا دارد که بیماری های غیر واگیر را به عنوان یک بازدارنده اصلی توسعه جهانی به دولت های مربوطه معرفی نماید.

درباره ما

” باهم یکصدا”

شبکه پیشگیرى از بیماریهاى غیر واگیر ایران با مشارکت ۳۱ سمن فعال در زمینه بیماریهاى غیر واگیر با مجوز وزارت کشور از سال ١٣٩۶ شروع به فعالیت رسمى نموده است. ماموریت اصلى این تشکل،تقویت حضور فعال اعضاء در زمینه پیشگیرى از بیماریهاى غیر واگیر از طریق همکارى و هم افزایى باهم و با یک صدا مى باشد. شبکه تلاش مى نماید از طریق اگاهى رسانى عمومى و جلب مشارکت فعالانه مردم و افزایش حضور نهادهاى حاکمیتى و بین المللى اقدامات عملى موثر در جهت کاهش بار ومرگ ومیر ناشى از بیماریهاى غیر واگیر فراهم نماید.

فعالیت های ما

ائتلاف ملی بیماری های غیر واگیر ایران به منظور پیوستن به ائتلاف بیماری های غیر واگیر جهانی(NCD Alliance) و سازمان منطقه مدیترانه شرقی (EMRO) از نهادها و سازمان های مردمی فعال درزمینه بیماریهای قلبی وعروق،سرطان، دیابت و بیماریهای مزمن تنفسی تشکیل می یابد. هدف از ایجاد این تشکل تقویت صدای واحد ملی برای همکاری و کمک به دولت و وزارت بهداشت که متولی بهداشت و سلامت در کشور است برای پیشگیری از این بیماریها، همچنین کمک در جهت بهبود وضع زندگی افراد درگیر با این بیماریها و ایجاد توجه ویژه به ریسک فاکتورهای این بیماریها که شامل تغذیه نامناسب – استعمال دخانیات –چاقی وعدم فعالیت فیزیکی می باشد. از دیگر اهداف مجموعه حاضر می توان اشاره کرد:

 1. پیوستن به به ائتلاف بیماری های غیر واگیر جهانی(NCD Alliance) و سازمان کشورهای منطقه مدیترانه شرقی (EMRO).
 2.    جلب کمک های مالی و معنوی داخلی و خارجی برای اجرای پروژه های مربوط به این بیماری ها در ایران.
 3. برنامه ریزی اجرایی ملی برای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر همراه ترویج سلامت در ایران (NAP_NCD).
 4. ارتقاء و افزایش سطح آگاهی عمومی جامعه در زمینه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر با استفاده از امکانات وسایل ارتباط جمعی (مانند صدا و سیما، مطبوعات و سایرفناور های نوین ارتباطی) و ارائه برنامه های فرهنگی مختلف به همین منظور.
 5. اجرای فعالیتهای آموزشی، تعلیمی وتربیتی،بهداشتی ، به منظور ارتقاء و افزایش آگاهی در مورد پیشگیری بیماریهای غیر واگیردر جامعه
 6. مشارکت و حمایت از اجرای انواع پژوهشهای اپیدمیولوژیک، مداخله ای، پایه و بالینی موثر در شیوع و بروز بیماریها و تعمیم کاربرد این پژوهشها در سطح جامعه به منظور کاهش عوامل فوق الذکر.
 7. همکاری با سایر نهادها، مؤسسات و محققین داخلی و خارجی در خصوص انجام پژوهشها در زمینه پیگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر.
 8. گسترش فرهنگ بازتوانی (سطح ثالثیه پیشگیری) و ارائه خدمات بازتوانی در سطح جامعه.
 9. برگزاری همایشها، کنفرانس ها و جلسات و سایر برنامه های آموزشی در جهت معرفی و پیشبرد برنامه های ائتلاف.
 10. ارائه یک نقش فعال اجتماعی در زمینه جلب همکاریهای بین بخشی، فیمابین نهادها، مؤسسات و سازمانهای مختلف جامعه در راستای اجرای برنامه های علمی و مداخله ای با هدف پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر.
 11. ارتقاء سطح آگاهی و نگرش زنان در مورد پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر با توجه به نقش مهم زنان در کانون خانواده و جامعه
 12. اجرای برنامه های آموزشی در گروه سنی کودکان با همکاری آموزش و پرورش (با توجه به نقش بسیار مهم پیشگیری در دوران کودکی)
 13. تشکیل یک ائتلاف مشترک بین نهادهای مردمی مرتبط با بیماری های غیر واگیر(NCD).
 14. هم افزایی ،هماهنگی با دیگر نهاد های مردمی و غیر انتفاعی با کمک ارکان حکومتی برای مقابله با بیماری های غیرواگیر.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

چشم انداز ما

ما رویای فردایی را به تصویر کشیده ایم که درآن مردمان سرزمینمان؛ در مقابله با بیماریهای غیر واگیر، آگاه و توانمند، مسئول و پیشگام هستند، و در سایه توانی که فارغ از رنجوری ناشی از بیماریهای غیر واگیر ایجاد شده است، برای رفاه و آبادانی و توسعه ایران عزیزمان تلاش می نمایند.

اطلاعات بیشتر
بیماری غیرواگیر چیست؟

بیماری های غیر واگیر گروهی از بیماری ها است که در آن عامل بیولوژیک در انتقال بیماری وجود ندارد و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. این بیماری ها سالانه ۴۱ ملیون قربانی در سراسر جهان می­گیرد. ۷۱ % از مرگ و میر جهانی به دلیل ابتلا به بیماری های غیر واگیر است.

اطلاعات بیشتر
بیماری غیرواگیر در ایران

بیماری‌های غیرواگیر، عامل بروز ۷۶ درصد مرگ و میر در ایران است که در رأس آنها سکته‌های قلبی و عروقی با ۴۴ درصد، اولین عامل مرگ در ایران است.

اطلاعات بیشتر
اخبار چند رسانه ای