سرطان

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1893″ img_size=”400*400″ alignment=”center”][vc_column_text]

سرطان علت اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری­های مزمن است. ۳۰   % انواع سرطان قابل پیشگیری است.با این حال  ۸٫۲  میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ بر اثر سرطان جان خود را از دست داده­اند. این آمار ۲۱ % کل تلفات ناشی از بیماری­های غیرواگیر را در برمی­گیرد. دو سوم سرطان­ها در کشورهای کم درآمد رخ می­دهد. سرطان بیش از مجموع ایدز،سل و مالاریا قربانی می­گیرد.

سرطان به گروهی از بیماری­های گفته می­شود که می­تواند بخش­های مختلف بدن را درگیر کند. این بیماری می­تواند شامل تمورهای بدخیم و نئوپلاسم نیز شود. ویژگی مشخص کننده سرطان عبارت است از رشد غیرعادی سلول­ها در یک قسمت بدن و حمله به قسمت­های مجاور. زمانی که این سلول­ها به اندام­های دیگر نقل مکان کنند فرایند متاستاز یا دگردیسی انجام شده است. متاستاز علت اصلی مرگ به علت سرطان است.

با وجود آنکه تفاوت­های منطقه­ای جنسیتی درمورد الگوی گسترش سرطان وجود دارد اما به طور عمده شایع­ترین سرطان­ها عبارتند از:

  • سرطان ریه: (۱٫۸ میلیون مورد جدید در سال ۲۰۱۲ تشخیص داده شده. ۱٫۴ گزارش مرگ در سال)
  • سرطان معده: ( ۹۵۲۰۰۰ مورد تشخیص داده شده . ۷۳۷۰۰۰ گزارش مرگ در سال)
  • سرطان کبد: (۷۸۲۰۰۰ مورد تشخیص داده شده. ۶۹۵۰۰۰ گزارش مرگ در سال ) 
  • سرطان سینه (۱۷۰۰۰۰ مورد تشخیص داده شده .۴۵۸۰۰۰ گزارش مرگ در سال)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

چشم انداز ما

ما رویای فردایی را به تصویر کشیده ایم که درآن مردمان سرزمینمان؛ در مقابله با بیماریهای غیر واگیر، آگاه و توانمند، مسئول و پیشگام هستند، و در سایه توانی که فارغ از رنجوری ناشی از بیماریهای غیر واگیر ایجاد شده است، برای رفاه و آبادانی و توسعه ایران عزیزمان تلاش می نمایند.

اطلاعات بیشتر
بیماری غیرواگیر چیست؟

بیماری های غیر واگیر گروهی از بیماری ها است که در آن عامل بیولوژیک در انتقال بیماری وجود ندارد و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. این بیماری ها سالانه ۴۱ ملیون قربانی در سراسر جهان می­گیرد. ۷۱ % از مرگ و میر جهانی به دلیل ابتلا به بیماری های غیر واگیر است.

اطلاعات بیشتر
بیماری غیرواگیر در ایران

بیماری‌های غیرواگیر، عامل بروز ۷۶ درصد مرگ و میر در ایران است که در رأس آنها سکته‌های قلبی و عروقی با ۴۴ درصد، اولین عامل مرگ در ایران است.

اطلاعات بیشتر
اخبار چند رسانه ای