بیماری های قلب و عروق

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”1858″ img_size=”400*400″ alignment=”center”][vc_column_text]

بیماری قلبی عروقی به هر نوع بیماری گفته می شود که دستگاه گردش خون را تحت تاثیر قرار می دهد. تلافات ناشی از بیماری­ های قلبی عروقی ۲۰  % بودجه سلامت بعضی از کشورها را به خود اختصاص می دهد..  ۸۰  % آمار مرگ و میر در کشورهای کم درآمد به بیماری­های قلبی اختصاص دارد. پیش بینی ها نشان داد در سال ۲۰۰۸  بیش از هفده میلیون زن و مرد در سراسر جهان بر اثر ابتلا به این بیماری ها جان خود را از دست داده اند.

تشخیص زودهنگام و معاینات روزمره و کم هزینه می در مراحل ابتدایی در میان افرادی که خطر بروز بیماری های قلبی عروقی در آن ها بالاست می تواند از بسیاری حملات قلبی پیشگیری کند. افرادی که حملات قلبی عروقی را پشت سر گذاشته اند مستعد حملات مرگبار بعدی هستند. از این رو کنترل های دارویی با تجویز نسخه های ترکبی از آسپیرین، داروهای ضد کلسترول و قرص های ضد فشار خون می تواند برای این افراد حیات بخش باشد. در موارد ضروری تر ارائه خدمات جراحی و مراقبت های ویژه برای این بیماران ضروری می است.

بیماری های قلبی و عروقیبا این حال بسیاری از موارد ابتلا به بیماری های قلبی عروقی از طریق عدم استعمال دخانیات، تغدیه سالم، حفظ فعالیت جسمانی منظم و روزمره، پایین نگه داشتن فشار و چربی خون، پیشگیری از دیابت قابل کنترل و پیشگیری است.

همانطور که گفته شد بیماری های قلبی عروقی هزینه های سنگینی به سیستم بهداشت درمان در جوامع مختلف به ویژه در کشورهای کم درآمد تحمیل می کند که می توان با اجرایی سازی برنامه های زیر از تحمیل این گونه هزینه ها جلوگیری نمود.

  • اجرایی سازی سیاست های جامع کنترل مصرف دخانیات
  • در نظر گرفتن مالیات برای مواد غذایی حاوی چربی، شکر و نمک
  • طراحی مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری در فضای شهری برای افزایش فعالیت بدنی شهروندان
  • ارائه وعده های غذایی سالم در مدارس و در میان کودکان

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

چشم انداز ما

ما رویای فردایی را به تصویر کشیده ایم که درآن مردمان سرزمینمان؛ در مقابله با بیماریهای غیر واگیر، آگاه و توانمند، مسئول و پیشگام هستند، و در سایه توانی که فارغ از رنجوری ناشی از بیماریهای غیر واگیر ایجاد شده است، برای رفاه و آبادانی و توسعه ایران عزیزمان تلاش می نمایند.

اطلاعات بیشتر
بیماری غیرواگیر چیست؟

بیماری های غیر واگیر گروهی از بیماری ها است که در آن عامل بیولوژیک در انتقال بیماری وجود ندارد و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. این بیماری ها سالانه ۴۱ ملیون قربانی در سراسر جهان می­گیرد. ۷۱ % از مرگ و میر جهانی به دلیل ابتلا به بیماری های غیر واگیر است.

اطلاعات بیشتر
بیماری غیرواگیر در ایران

بیماری‌های غیرواگیر، عامل بروز ۷۶ درصد مرگ و میر در ایران است که در رأس آنها سکته‌های قلبی و عروقی با ۴۴ درصد، اولین عامل مرگ در ایران است.

اطلاعات بیشتر
اخبار چند رسانه ای